Her hanede ufak tefek dahi olsa da kazalar yaşanabilmektedir. Bu ufak kazaların kalıcı izler bırakmaması ya da daha büyük tehlikeler yaratmaması için ilk yardım çok önemlidir. Ev kazalarında ilk yardım oldukça büyük önlem taşımakla birlikte hastayı hayata bağlamaktadır. Ev halkının bu konuda bilinçlenmesi her yaştaki birey için önemlidir. 5 yaşınızdaki çocuğunuzun dahi size bir şey olması durumunda yardım isteyebilmesi gerekir. Evde yalnız olduğunuz durumlarda çocuğunuza en hızlı yöntemlerle nasıl polise ya da ambulansa ulaşacağını öğretmelisiniz.
Farklı durumlara göre yapacağınız birden fazla yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler evde dahi uygulanabilen basit yöntemlerdir. Genellikle çocuklarda daha fazla karşılaşılan bu durumlar aile içinde endişe ve korkuya sebep olabiliyor. Ancak kaza anında yapmanız gereken en son şey paniktir. Sakince bulunduğunuz duruma en uygun yöntemleri uygulayarak 112’yi aramalısınız. Ambulans gelene kadar yöntemleri devam ettirerek hastanın ölümcül risklerle karşılaşmasını engellersiniz.
Evde Karşılaşılabilecek Kazalar

Evden genellikle çok riskli kazalar ile karşılaşılmaz. Ancak nadiren de olsa kişinin hayati tehlikesi oluşabilir. Sizler bu durumu engelleyebilmek için ev kazlarında ilk yardım ilkelerini bilmelisiniz. Evlerde en çok karşılaşılan kazalar;

• Kesikler
  • Suda boğulma (genellikle bebeklerde)
  • Yabancı cisimlerin boğaza kaçmaması
  • Düşme ve çarpma kazaları
  • Zehirlenmeler
  • Yanıklar
  • Elektrik çarpması
  • Ateşli silahların patlaması gibi birçok kaza çeşidi bulunmaktadır.

Sırladığımız her kazada yapılabilecek ilk yardım yöntemleri bulunur. Ne olursa olsun kazazedeye anlık paniklerle sert müdahalelerden kaçının ve hemen ambulansı arayın.
Kaynak : https://dunyaambulans.com.tr/ev-kazalarinda-ilk-yardim/