• Advertising Here (Bu Alana Reklam Verebilirsiniz)
 • JoySro.Net (Tibet) | 80 Cap - Only CH - iSro System | 10 Mayıs 2019 Saat 20.00 !
 • XEON Online | PVE - CH & EU - Cap 130 - D14 - Job Points System - Crowded - Special S
 • MYSRO 110 Cap Emek Only CH EU Free Silk (Job-Drop-B.A-Kervan-Unique Arena)
  1. #1
   oyuncuacr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
   Üyelik Tarihi 
   03 Şubat 2017
   Şehir 
   istanbul
   Konular 
   13
   Mesajlar 
   80
   Beğenme 
   0
   Beğenilme 
   6
   Rep Gücü 
   Sosyal Ağ
    

   Daha çok erkeklerde görülen, vücudun her yerinde oluşabilmekle beraber, genellikle kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelen iltihabi durum kıl dönmesini işaret eder. Cilt altında biriken kılın iltihap ve buna bağlı olarak ağrı oluşturmasına kıl dönmesi denir. Toplumda çok sık görülen kıl dönmesinin nedenlerini, tedavisini ve önleme yollarını gelin daha detaylı öğrenelim.Halk arasında sıklıkla yaşanılan ve genellikle kıl batması ile karıştırılan kıl dönmesi durumuna, pilonidal sinüs adı verilmektedir. Kıl dönmesi şikayetleri ile başvuranların büyük çoğunluğu rahatsızlığın son döneminde farkına varmaktadır. Belirtilerin rahatsızlığın ilk dönemlerinde yok denecek kadar az olması ne yazık ki kıl dönmesinin ilerlemeden fark edilmesine engel olmaktadır.

   Cilt altında biriken kılların sayıca artması ve buna bağlı olarak ortaya çıkan akıntı, çamaşırlarda ıslaklık, hoş olmayan koku, iltihap, makat bölgesinde şişlik gibi şikayetler genellikle kıl dönmesine işaret etmektedir. Ancak tüm bu şikayetler aslında hastalığın çoktan başladığını ve ilerlediğini göstermektedir. Çoğu hasta da belirtileri hissetmesine karşın çekingenlik hissi ile doktora gitmeyi geciktirmekte ve kendileri çözüm aramaktadır.

   Ancak gecikilen her gün rahatsızlığın hızla ilerlemesine ve tedavi işlemlerinin daha zor hale gelmesine neden olmaktadır. Bu noktaya gelmemek adına kuyruk sokumunda kaşıntı, ağrı ve şişlik gibi şikayetler hissettiğinizde genel cerrahi uzmanına görünmelisiniz.

   Kıl Dönmesi Nedir?   Halk arasında kıl dönmesi olarak bilinen rahatsızlığın tıbbi ismi pilonidal sinüstür. Derinin iç kısmında kalın bir kist haline gelmiş baloncuğun görülmesi halinde kıl dönmesinden söz edilir. Kıl derinin içine doğru büyümeye ve gelişmeye devam etmektedir. Veya dökülen saç ve vücut kılları, kuyruk sokumunda yani kalçanın biraz üst kısmında cildin altına girer. Burada toplanan kıl yumağı beraberinde yabancı cisimlerin ve iltihabın oluşmasına da neden olur. Kıl dönmesi ergenlik döneminden başlayarak 40’lı yaşlara kadar görülebilmektedir. Nadir olarak diğer yaş gruplarında da rastlanabilir.

   Kıl dönmesi rahatsızlığı vücudun tüm bölgesinde görülebilmekle beraber çoğunlukla anüs ve kuyruk sokumu bölgesinde yoğunlaşmıştır. Kıl dönmesinden şüphelenen kişilerin mutlaka işinde uzman, başarılı bir genel cerraha görünmesi gerekir. Genel cerrahinin alanı son derece geniştir ama makat hastalıklarının teşhis edilmesinde ve tedavisinde çoğunlukla proktoloji uzmanları ön plandadır.

   Kıl Dönmesi Nerelerde Görülür?   Kıl dönmesi olarak bilinen kist yapısı genellikle kuyruk sokumu kemiğinin üst kısmında ortaya çıkmaktadır. Ciltte tüy temizleme işlemi yapılabilen her alanda kıl dönmesi görülebilir. Özellikle jilet ve benzeri ürünlerle yapılan kıl temizliğinde kıl dönmesi riski artmaktadır. Kuyruk sokumu dışında sıklıkla sakal bölgesinde, makatta ve kasıklarda kıl dönmesine rastlanır. Oturarak çalışan kişilerde bu bölgelerde görülme olasılığı daha fazladır. Kıl dönmesi erkeklerde, kıl yapısının daha sert olmasından dolayı daha sık görülmektedir.

   Kıl Dönmesinin Nedenleri Nelerdir?   Günlük bakım için yapılan her türlü tıraş, aşırı dar giyinmek, kilonun fazla olması, günün büyük çoğunluğunu oturarak geçirmek, normalden fazla kıllı olmak kıl dönmesinin en önemli nedenlerindendir. Gün içinde çok sık ve yoğun bir şekilde terlemek de kıl dönmesine neden olabilmektedir.

   Kıl Dönmesinin Belirtileri Nelerdir?   Kıl dönmesinin nerede göründüğüne bakılmaksızın belirtiler hemen hemen aynıdır. Deride kızarıklık oluşması ve tahriş hissi en sık görülen belirtidir. Buna kıl dönmesinin oluştuğu bölgede kaşıntı ve ağrı eşlik edebilir. Sırttan ve enseden dökülen kıllar, terlemiş olan ve yumuşayan derinin içinden geçerek kist oluşumuna yol açar. Zaman geçtikçe delik gözle görülür hale gelmektedir. İlerleyen dönemde bu delikten sıvı, iltihap şeklinde kokulu akıntılar gelmeye başlar. Hastalık tedavi edilmezse kist yapısı kansere dönüşebilmektedir. Kıl dönmesinin en net belirtisi ise kuyruk sokumunda meydana gelen ağrıdır.

   Kıl Dönmesinden Korunma Yolları Nelerdir?   Kıl dönmesini önlemenin yollarını öğrenmek için risk altında olan insanlardan yola çıkabiliriz. Kıl dönmesi daha çok erkekler arasında, 15 ila 40 yaşları arasında görülmektedir. Kilolu kişiler hem erkeklerde hem kadınlarda daha çok risk altındadır. Genetik yapıdan dolayı vücudu daha kıllı olanlarda görülme oranı yüksektir ama özellikle sırt ve kalça bölümünde yoğun kıllanma sorunu olanlar daha dikkatli olmalıdır.

   Kişisel hijyenine dikkat etmeyenler, düzenli olarak banyo yapmayanlar da risk altındadır. Bu nedenle risk altında olan insanların kişisel bakımına ve kilo almamaya dikkat etmeleri, duş esnasında kese yapmaları, yoğun kılları lazer epilasyon yöntemi ile yok etmeleri önerilmektedir.

   Kıl Dönmesinin Tedavisi Nedir?   İleri seviyeye ulaşmamış kıl dönmeleri için çok basit birkaç teknik mevcuttur. Ancak ilerlemiş vakalarda mutlaka doktor müdahalesi gerekir. Minik bir kıl dönmesi gözünüze çarpmışsa öncelikle kılı cımbız yardımıyla çıkarmayı deneyebilirsiniz. Bölgenin ve cımbızın temiz olmasına özen göstermelisiniz. Tam tersi yöne tıraş da hafif kıl dönmelerinde çözüm olabilir. Böyle vakalarda bazı kremler de etkili olmaktadır. Tüm bu yöntemler kıl dönmesinin enfeksiyon aşamasına geçmemiş döneminde uygulanabilmektedir. İleri derece vakalarda antibiyotik tedavisi ve cerrahi gerekebilir. Cerrahi uygulamalarında belden aşağı bölgenizi ağda ile temizlemeniz istenebilir. Bu şekilde ameliyata girdikten sonra belden aşağınız uyuşturulacak ve bölgede kesi açılıp içi temizlenecektir. Dikişle kapatılan kesi, çok ciddi rahatsızlık vermeyecektir.

   Kıl Dönmesi Nasıl Teşhis Edilir?

   Kıl dönmesinin teşhisi son derece kolaydır. Doktora gitmek için geç kalınsa bile yanlış teşhis gibi durumlardan söz edilemez. Doktora belirtilerden bahsettiğinizde, doktor muhtemelen kıl dönmesi olduğunu anlayacaktır. Şikayet edilen bölgeye yapılan muayene sonrasında kıl dönmesi teşhisi kesin olarak koyulabilir. Muayenede kıl dönmesinden etkilenen bölge, kistin durumu ve iltihap varlığı rahatlıkla anlaşılabilmektedir. Doğru tedavi planlaması ile kıl dönmesinden kolaylıkla kurtulmak mümkündür.

   Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

   Kıl dönmesi ameliyatından sonra ortalama iyileşme süresi 30 gündür. Bu süre bakımın özenle yapılıp yapılmamasına göre ve kişinin cilt yapısına göre uzayıp kısalabilir. Bu ilk 30 gün hasta çok dikkatli olmalıdır. Ameliyat sonrasında hareketli olunduğunda bölgede acı duyulması son derece doğaldır hatta zaman zaman kanamalar bile görülebilir. Yaranın temiz olmasını sağlamak iyileşmeyi hızlandıracağı gibi iltihap oluşmasını da engeller. İyileşme tam anlamıyla gerçekleşene kadar yatar pozisyonda oturmaktan uzak durulmalıdır.

   phpBB [video]   Kaynak: http://bilgihanem.com/  2. #2
   MAFIATR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
   Üyelik Tarihi 
   14 Şubat 2017
   Şehir 
   Hollanda / Amsterdam
   Konular 
   36
   Mesajlar 
   180
   Beğenme 
   55
   Beğenilme 
   77
   Rep Gücü 
   Sosyal Ağ
    
   Olan arkadaşlar varsa hemen ameliyat olmasını tavsiye ederim belden igne vuruyorlar 3 tane ve cozuluyor 17 dkkada ..
   - DUMAN MARKET A.Ş / CEO !

  3. #3
   Simhonss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
   Üyelik Tarihi 
   17 Ağustos 2015
   Şehir 
   istanbul
   Konular 
   16
   Mesajlar 
   232
   Beğenme 
   22
   Beğenilme 
   15
   Rep Gücü 
   Sosyal Ağ
    
   neyseki kıllı değilim maymun gibi

  4. #4
   joxarmagan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
   Üyelik Tarihi 
   22 Ekim 2018
   Şehir 
   eskişehir
   Konular 
   2
   Mesajlar 
   40
   Beğenme 
   0
   Beğenilme 
   0
   Rep Gücü 
   Sosyal Ağ
    
   Bilgiler için teşekkürler. Not aldım.

  Konu Bilgileri

  Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

  Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)  Giriş